M 1824 huszár- és ulánus szablya

1824 M huszárszablyák

Az osztrák császári-királyi hadseregben (KK Kaiserliche Königliche Armee)  a könnyűlovasság részére rendszersített M1824 huszár- és ulánusszablya az utolsó klasszikus, íves formájú legénységi szablya.

Ez a szablyatípus volt az 1848/49-es Szabadságharc sok dicsőséget aratott Honvédhuszárságának a jellegzetes legénységi fegyvere.

A szablya legismertebb gyártója FISCHER. Ez a gyártói jelzés több betűformával és mérettel beütött mesterbélyegként jelenik meg pengéken, a korábbi szablyáktól eltérően már mindig gyártói évszámmal. További gyártók EISENBACH, KRAFT, Paolo Landi. A szablya markolatának és a penge rögzítésének több változata ismert.

Alátétes szegecselésű 1824-es pallos és szablya. A pallos hazai (Kunmadaras) padláslelet. A szablya angol kereskedőnél, mémet gyűjtőtalálkozón (Sinsheim) bukkant fel.  A szablya tisztítatlan, előkerülési állapotban, pengéje FISCHER, (1)829, 1850-es JURMANN gyártású hüvellyel, ami az 1824-es szablyák kihordási idejének meghosszabbítást igazolja.

A két egymástól független előkerülésű fegyveren, a teljesen azonos ovális alátétes keresztszegecs, jól mutatja, hogy egy létező, variáció ezen típuson belül. A gyártó, FISCHER, a leírások szerint folyamatosan kisebb-nagyobb technológiai változtatásokkal próbálkozott.

e

 

1824 M huszár és ulánus szablya, FISCHER 1828, a hüvely Fischer mesterjegye, horgony 1848.

1849 fegyverletétel

Képtalálatok a következőre: világosi fegyverletétel

1848/49-es relikvia, egy 1824 M huszárszablya, “FISCHER 1848” , beütött bélyegekkel, markolatán eredeti bőrözéssel kettétörtt pengével. A penge végén láthatóan nem elvágták, hanem feltehetően a fegyverletételkor eltörték. A penge elején ütött (nem fúrt) lyuk tanúsága szerint nád, vagy zsúp tető készítésénél és javításánál behúzószerszámként használták. Kalandos előélete során  előkerülési helyéről a Felvidékről (mai Szlovákia) Csehországba, majd megvásárlása után hozzám került.

1824-es huszárszablyák a fegyverletételkor kettétört pengével

Törött

Másik 1848/49-es relikvia, kettétört pengés M 1824 ( 831) hazai előkerülés